Yamaha DXR 15 MKII Активний динамік
4,85/5
Код товару: 310886 (DXR15-MKII)
4,85/5
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer. Since its inception, the...
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer.
Since its inception, the DXR Series has long signified a confluence of raw power and technological innovation that reliably harnesses and delivers impressively high output with superior quality and clarity. The DXR mkII Series powered loudspeakers are the newly upgraded models of the series that add even more SPL and feature a larger, yet much lighter 1,75” Neodymium HF compression driver for extremely clear voice reproduction and musicality.
Ще не створено іншого опису твоєю мовою. Можливо, тобі зараз допоможе опис англійською мовою.
  • Material: ABS, matte finish
  • Speaker type: 15" 2-way, Bi-amp powered speaker, Bass-reflex type
  • Frequency range (-10 dB): 49 Hz – 20 kHz
  • Speakers: LF: Diameter: 15" cone, Voice Coil: 2,5", Magnet: Ferrite. HF: Diaphragm: 1,75", Type: 1" throat compression driver, Magnet: Neodymium
  • Crossover: FIR-X tuning (linear phase FIR filter)
  • Output power: Dynamic: 1100 W (LF: 950 W HF: 150 W) / Continuous: 700 W (LF: 600 W HF: 100 W)
  • Maximum output level (1 m; on axis): 134 dB SPL
  • I/O connectors: XLR, 6,3 mm jack, RCA
  • Processors: D-Contour: FOH/MAIN, MONITOR, OFF
  • Power requirements: 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz
  • Power consumption: 110 W
  • Flying and mounting hardware: Top x 2, Rear x 1 (Fits for M10 x 18 mm eyebolts)
  • Pole socket: 35 mm with 2-way features (0 or 7 degrees)
  • Dimensions: 445 x 700 x 380 mm
  • Weight: 21,80 kg
  • Colour: Black
Мета використання
Функції
Bi-Amp
Так
Багатофункціональний динамік
Так
Кріплення на стовп
Цифровий сигнальний процесор DSP
EQ
Bluetooth
Ні
Wi-Fi
Ні
Особливості
Потужність (ват)
Діапазон частот
49 Hz - 20 kHz
Басовий динамік
15"
Центральний динамік
Високоточні динаміки
1,75"
Дисплей
колір
Чорний
матеріал
Матеріал звукової панелі
Поліпропілен
Входи та виходи
Вхідні дані
RCA, TRS (2 x), XLR
USB
Виходи
Збалансований XLR M
MP3 / лінійний вхід
AUX IN
Вхід для мікрофона
Акустика
Потужність RMS (Вт)
700
Середньоквадратична потужність
700 W
Максимальний звуковий тиск - SPL (дБ)
134
Упаковка
Пропонована конфігурація
Стандартна пропозиція
Вміст пакета
Інструкція, Кабель живлення
Блок живлення
Блок живлення
240V